Multifunkčné náradie Bosch PMF

Multi-cutter, multitool, multifunkčné náradie alebo univerzálne náradie do dielne – jednoducho jediný stroj, ktorý zvládne frézovanie, rezanie, škrabanie, delenie, brúsenie, leštenie aj všetko dohromady. Teoreticky budete v budúcnosti potrebovať na všetky úlohy jediné náradie. Ako to ale funguje v praxi a čím sa jednotlivé rady líšia? Dnes sa detailne pozriemena multi-cuttery PMF od Bosch.

Multifunkčné náradie Bosch PMF zo zelenej Hobby rady sa vyrába v troch variantách: PMF 220, 250 a 350, pričom čísla v názvu vždy značia výkon motora. Všetky rady majú plynulý nábeh aj konzistentný výkon. Pričom ide o zelenú radu, trúfame si tieto vydarené kúsky doporučiť i profesionálom. Zásadný rozdiel medzi jednotlivými typmi je predovšetkým v dodávanom príslušenstve, preto je dobré dopredu dôkladne premysliet, k čomu budeme multi-cuttery využívať. Príslušenstvo je síce možné zakúpiť aj dodatočne, nákup celej sady je ale cenovo výhodnejšie. 

U všetkých typoch multi-cutterov PMF nájdete základnon balení dostičku pre brúsenie a sadu červených a bielych brúsnych papierov a dva nádstavce pre rezanie dreva a kovu a hlboký doraz. PMF 250 obsahuje naviac nástavec pre odsávanie prachu. Najvyššie rada PMF 350 má antivibračnú rukoväť a praktické ledkové prisvietenie, ktoré lahčí prácu v ťažko dostupných miestach. 

Základný multitool PMF 220 má na rozdiel od svojich kolegov zastaralejší systém upínania, ktoré je vyriešené klasicky cez imbusovú skrutka. Manipulácia pri výmene usnadňuje magnet v hlave, ktorý nástavec pridrží a naskrutkovanie vďaka nemu prebieha bez zbytočných prieťahov. Rada PMF 250 a 350 je opatrená moderným upínacím systémom Starlock. Pri výmene jednoducho nacvaknete nástavec, v prípade potreby páčkou povolíte a odstránite dole.  

Multi-cuttery Bosch PMF sú na prvý pohľad veľmi podobné, každý z nich je však niečím špecifický. Záťažovému testu ich podrobil aj Hustý Vercajk. Ako fungujú a čo je dôležité pred výberom zvážiť? Pozrite sa na videorecenziu pod článkom

 

Všetky novinky

Súvisiace produkty