64
1484 €

Horné frézky

Horné frézky  sú nenahraditeľnými pomocníkmi pri spracovávaní dreva a ďalších materiálov. S pomocou hornej frézky  zvládnete vytvárať drážky a spoje i opracúvavať hrany. Vyrobíte zložitejšie tvary i profesionálne spoje rámov a okien. Vždy dbajte na výber vhodných frézok podľa materiálov, s ktorými pracujete, a kvalitného príslušenstva.

Ako si vybrať špičkovú frézku?

Kritériá optimálneho výberu sú v mnohom rovnaké ako tie, ktoré sa osvedčili pri kúpe iných typov dielenského elektrického náradia. Výkonné profesionálne stroje vás nesklamú. Frézky s nižším výkonom (okolo 600 W) poslúžia aj na príležitostnú prácu, ale môžu vás brzdiť a obmedzovať svojím nižším výkonom. Na hobby kutilstvo odporúčame náradie s výkonom od 1 000 do 1 500 W.

Dôležitým faktorom pri výbere špičkovej frézy je možnosť regulácie otáčok na dosiahnutie optimálnej rýchlosti rezania pre priemer nástroja a tvrdosť frézovaného dreva. Nájdením optimálneho nastavenia rýchlosti sa zabráni spáleniu dreva počas obrábania.

Dekorácia hrán dosiek je s frézou jednoduchá. Pri práci s hornou frézou je dôležitá aj ergonómia stroja a hladký chod frézy po materiáli.

Horná fréza na drevo je vybavená nožmi. Tie sa odborne nazývajú frézovacie nože alebo frézy. Tvoria hlavnú súčasť celého náradia. Frézy sú zvyčajne súčasťou príslušenstva, ale ich počet a kvalita sa líšia podľa ceny a výrobcu. Lacné hobby frézky nemusia mať žiadne frézovacie nože a bude ich potrebné kúpiť samostatne.

V ponuke nájdete aj frézy na vytváranie alebo zaobľovanie hrán, vytváranie drážok, polodrážok, profilovaných hrán, na vyrezávanie tvarov a mnohé ďalšie.

 

Priemer frézy

Priemer skľučovadla je veľmi dôležitý parameter. Maximálny priemer skľučovadla určuje aj maximálny priemer frézy, ktorú do neho budete môcť vložiť.

Väčšina fréz sa predáva s priemerom upínacej stopky 8 mm. Je preto vhodné vyhnúť sa horným frézam s menším maximálnym priemerom upnutia.

Výkon hornej frézky

Čím vyšší príkon, tým silnejší ťah bude mať horná frézka a logicky si poradí aj s tvrdšími materiálmi. Pred kúpou preto zvážte, na čo budete frézku používať. Vo všeobecnosti platí, že čím nižší príkon frézka má, tým nižšia je jej hmotnosť a kúpna cena.

Malé hobby frézky s príkonom 600 - 900 W postačujú na nenáročné práce, ako je napríklad skosenie hrán (frézovanie hrán) alebo frézovanie úzkych drážok.  Univerzálny priemer na bežné činnosti v domácej dielni tvoria špičkové frézky s príkonom motora 900 - 1600 W. Na trhu sú výkonné frézky s príkonom nad 2000 W na každodennú profesionálnu prácu.

Hmotnosť špičkovej frézky

Hmotnosť špičkovej frézky sa vo všeobecnosti zvyšuje s zvyšujúcim sa príkonom. Väčšia hmotnosť nie je vždy na škodu. Ťažšie frézky sú stabilnejšie a je výhodné ich napríklad usadiť do stola. Ľahké horné frézky umožňujú lepšie riadenie pohybu.

Otáčanie a ovládanie

Horné frézky majú zvyčajne až 30 000 otáčok za minútu. Takéto vysoké otáčky nie sú vždy žiaduce, je potrebné ich regulovať. Regulácia umožňuje dosiahnuť ideálne obvodové otáčky vzhľadom na opracovávaný materiál a frézu.