4
36 €

Sekery a klíny

Sekera je nástroj, ktorý sprevádza človeka od pradávna a patrí medzi základnú výbavu každého záhradkára a majiteľa rodinného domu. Pri obrábaní dreva je výhodné mať niekoľko typov a veľkostí sekier. Tvar a veľkosť sekery môžu mať veľký vplyv nielen na kvalitu práce, ale aj na to, či bude štiepanie dreva namáhavé. Moderné sekery majú polyamidové čepele, ktoré sú pri správnom používaní prakticky nezničiteľné. Naštiepajte drevo a obstarajte záhradkárske práce, kvalitná sekera sa stane pravou rukou pri základných činnostiach na vašom pozemku. U Doktora Kladiva nájdete aj množstvo príslušenstva pre záhradné náradie.

Pri výbere sekery je dôležité zamerať sa na účel, na ktorý sa bude sekera používať. Existujú rôzne typy sekier, napríklad klasické sekery na drevo, štiepacie sekery určené na štiepanie polien alebo konárov na menšie kusy a špeciálne sekery na presnú prácu, napríklad na sekanie. Dôležitá je dĺžka čepele; dlhšia čepeľ umožňuje silnejší úder, ale vyžaduje viac priestoru a sily, zatiaľ čo kratšia je vhodná na prácu v obmedzenom priestore.

Materiál zvršku zohráva úlohu pri odolnosti a pohodlí. Čepele sekier bývajú vyrobené buď z dreva (tradičné, dobre pohlcujú vibrácie), alebo z moderných materiálov, ako je sklolaminát (vyššia odolnosť, menej údržby). Hmotnosť hlavy sekery je tiež kľúčová; ťažšie hlavy zvyšujú účinnosť sekania, ale vyžadujú väčšiu silu.

Štiepacie kliny sú nevyhnutné na štiepanie veľkých kusov dreva. Tieto kliny môžu byť vyrobené z ocele alebo plastov. Oceľové kliny ponúkajú vysokú odolnosť a dlhú životnosť, zatiaľ čo plastové kliny sú ľahšie a je menej pravdepodobné, že pri kontakte poškodia nástroje. Tvar klinu, zvyčajne špicatý alebo klinovitý, ovplyvňuje jeho účinnosť v rôznych druhoch dreva.

Pri používaní sekery alebo štiepacieho klina je dôležité dodržiavať bezpečnostné opatrenia. Vždy noste ochranné okuliare a rukavice, dbajte na to, aby v okolí neboli žiadne prekážky a aby nikto nestál príliš blízko. Pri štiepaní dreva položte kus dreva na stabilný a rovný povrch a uistite sa, že máte pevnú oporu. Sekeru držte pevne oboma rukami a zamierte na stred cieľového kusu dreva. Pri použití štiepacieho klina ho položte na viditeľnú trhlinu alebo slabé miesto v dreve a pomocou kladiva alebo iných sekier ho zatlačte do dreva, kým sa nerozštiepi.

Správny výber a používanie sekier a štiepacích klinov výrazne zvyšuje efektivitu a bezpečnosť práce s drevom. Vždy si vyberte nástroje, ktoré zodpovedajú vašim potrebám a schopnostiam, a nezabudnite ich dôkladne udržiavať, aby mali dlhú životnosť.