Ako vybrať vapku? Rady pri hľadaní vysokotlakového čističa

Viac času na záhrade so sebou nesie väčšie nároky na dobu strávenú nad údržbou záhradného nábytku, príjazdových ciest a automobilov. Pučiaca jar znamená nielen slniečko, ale často aj bahníčko, a tak sa výlet na bicykloch môže značne predĺžiť o chvíle strávené nad následným odstraňovaním špiny. Ako sa jednoducho postaviť výzvam a nečistotám vonku?

Odpoveď je jednoduchá: Vysokotlakový čistič, vapka alebo tlakový čistič. Rôzne názvy, jeden výrobok. Ide o kompaktný stroj s čerpadlom, hadicou a vysokotlakovým čističom, ktorý je všestranným pomocníkom a každý by si preň mal ušetriť kus miesta v garáži. Ako vybrať vapku a ktorá bude tou pravou práve pre vás?

 

Vysokotlakový čistič Bosch Aquatak

Fotografia: Bosch Universal Aquatak 135

 

Vysokotlakový čistič verzus záhradná hadica

Mnohí z vás by mohli namietať, že prácu vysokotlakového čističa hravo zastane záhradná hadica. Je pravdou, že aj hadica do určitej miery zvládne odstrániť nečistoty, ale s väčšou námahou a menšou efektivitou než vapka. Pokiaľ sa navyše staráte o vonkajší priestor pravidelne, investovať do profesionálnej techniky sa vám vyplatí aj finančne. Vysokotlakové čističe totiž spotrebujú na rovnakú prácú o 80 % menej vody a vy tak budete šetriť nielen prírodu, ale aj vlastnú peňaženku.

 

Ako nájsť tú pravú?

Už viete, že vapku potrebujete. Odkiaľ ale pri výbere začať? Ujasnite si, k čomu všetkému budete vysokotlakový čistič využívať. Základný model postačí na čistenie bicyklov aj auta. Pokiaľ viete, že u vás stroj pobeží obdeň a chystáte sa s ním na špecializovanejšiu prácu, investujte rovno do modelu vyššej triedy. „Hneď na začiatku zistite, ako ďalej budete môcť možnosti vysokotlakového čističa rozširovať. Lacné modely sa často nedajú neskôr doplniť o príslušenstvo, a tak ani o ďalšie funkcie,“ radí Ester Tomášková, produktová špecialistka oddelenia upratovacej techniky zo spoločnosti Oscom trading.

 

Fotografia: Kärcher K 2 Power Control je bestsellerom medzi vysokotlakovými čističmi

 

Čerpadlo: Srdce vysokotlakového čističa

Čerpadlo je srdcom vapky, stará sa o zásobenie vodou a od jeho formy sa odvíja výkonnosť stroja. Všeobecne platí, že čím vyšší je tlak a prietok čerpadla, tým účinnejšia a rýchlejšia bude odvedená práca. Dôležitý je materiál, z ktorého je čerpadlo vyrobené. Lacnejšie varianty majú diely z plastu, hodia sa na občasné použitie a ich životnosť je nižšia. Stroje vyššej triedy zahrňujú komponenty z kvalitných zliatín, preto je ich odolnosť vyššia.

 

Tip Doktora Kladiva!

Zvýšte životnosť vysokotlakové čističa a chráňte ho pred čiastočkami zo znečistenej vody použitím vodného filtru.

 

Vodní filtr Kärcher

 

Tlak a prietok: Základ úspešného výberu

Hlavnými parametrami, ktoré u výbere vapiek pozorne sledujte, sú tlak a prietok. Vyšší tlak znamená kvalitnejšie čistenie. Väčší prietok ovplyvňuje rýchlosť čistenia.

 

Tlak

  • Pod 130 barov – Základné modely hodiace sa na jednoduché práce okolo domu (umývanie bicyklov, auta, dlažby).
  • 130 až 150 barov – Modely strednej triedy zvládnu aj náročnejšie práce (čistenie strechy, odkvapov, odpadov).
  • 150 a viac barov – Profesionálne modely pre náročných užívateľov si poradia s čistením väčších plôch a sú navrhnuté pre každodenné použitie.

 

Nie vždy znamená vyšší tlak väčší úžitok. K niektorým materiálom je treba pristupovať opatrne, inak hrozí ich zničenie. „Tlak vody dokáže zmyť lak z plotu aj z motorky. Častou chybou uživateľa je, že si plne neuvedomí silu prúdu vody. Začnite na minime a postupne pridávajte. Pri výbere dbajte na to, aby mal prístroj reguláciu tlaku,“ doporučuje Ester Tomášková.

 

Prietok

Hranice medzi hobby a profesionálnymi vysokotlakovými čističmi sa nachádza okolo prietoku 400 l/hod. Stroje s vyšším prietokom sú vhodné k umývaniu veľkých plôch nad 100m², poradí si so zámkovou dlažbou aj s fasádou. Pokiaľ vyberáte stroj na rozľahlé plochy, určite investujte do modelu vyššej triedy. „Pokiaľ by ste na čistenie veľkých plôch použili slabú vapku, úzkym lúčom vody by ste čistili priestor tak dlho, až by sa stroj preťažil,“ podotýka Ester Tomášková.

Fotografia: Kärcher K 2 Compact prináša mobilitu za super cenu; Kärcher K 5 Power Control tvorí zlatú strednú cestu, skvelý pomer ceny a výkonu; Kärcher HDS 5/11 UX uspokojí aj náročných užívateľov

 

 

S ohrevom alebo bez

Vysokotlakové čističe delíme na modely s ohrevom a bez ohrevu vody. Užitie teplej vody pri práci vedie k vyššej efektivite čistenia. Funkciu ohrevu nájdete u profesionálnych modelov vysokotlakových čističov. Niektoré hobby modely ale môžete zapojiť na zdroj teplej vody až do teploty 50 °C a znásobiť tak ich účinok.

 

 

Umývanie so saponátom

Saponáty zintenzívnia čistenie, využijete ich napríklad pri umývaní auta, motocyklu či mastných plôch. Umiestnenie nádoby určenej k naplneniu saponátom sa lišia podľa typu stroja, u lacnejších strojov je nádobka so saponátom samostatná a s čističom ju prepojíte cez hadičku, stroje vyššej triedy majú nádobu integrovanú.

Dbajte na to, aby ste použili len špeciálne čističe pre vysokotlakové čističe. Saponáty nezničia materiály čerpadiel a ich použitím zaručíte, že váš stroj bude verne a dlho slúžiť.

 

 

Vysokotlakový čistič Easy Aquatak 120

Fotografia: Bosch Easy Aquatak 120

 

 

Príslušenstvo 

Príslušenstvo posúva možnosti vášho stroja dopredu. Každá značka má inak prepracovaný systém príslušenstva, uistite sa vopred, či je v ponuke dostatočné množstvo rozšírení. Vysokotlakové čističe sa dajú doplniť o nádstavce a trysky, hadice a spojky aj ďalšie špecializované príslušenstvo a čistiace prostriedky, ktoré skvalitnia proces čistenia.

 

 

 

Příslušenstvo vysokotlakové čističe Kärcher

Fotografie: Kärcher univerzálny čistič; Bosch pištoľ Professional; Kärcher adaptér na pripojenie na záhradnú hadicu

 

 

Ešte váhate?

Tak sa rozhýbte. Doktor Kladivo dáva čestné kutilské na to, že vysokotlakový čistič je investíciou, ktorú nebudete ľutovať.

Všetky novinky