Ako vybrať vŕtačku

Ponúkame rozmanitý sortiment elektrických vŕtačiek pre profesionálov aj občasnú prácu kutilov. Vyberte si z rady modelov akumulátorových, stojanovýchdiamantových vŕtačiek aj modelov vŕtačiek s príklepom či bez príklepu. Prinášame rôzne modelové varianty prispôsobené vysokým požiadavkám pre vašu rýchlu a komfortnú prácu.  

 

Akumulátorová vŕtačka

Veľkou prednosťou aku vŕtačiek je mobilita a možnosť pracovať kdekoľvek bez nutnosti káblu či elektriny. Skladajú sa z vlastného tela vŕtačky a odnímateľného akumulátoru, napájané sú prostredníctvom akumulátorového článku, podľa ktorého sa riadi výkon a doba práce. Vďaka absencii káblu sa dostanete aj do ťažko prístupných miest a uľahčíte si prácu vo výškach.

Dĺžku pracovnej doby a výkon určuje akumulátorový článok, vo všetkých ostatných parametroch možno aku vŕtačku porovnať s elektrickou. Vybíjaním klesá aj výkon vŕtačky, pre vyšší užívateľský komfort doporučujeme pri výbere zvážiť prikúpenie náhradného akumulátoru. 

Kritériá výberu:
Výkon: Čím vyššie je napätie (V), tým vyšší je výkon.
Výdrž: Čím vyššia je kapacita akumulátoru (Ah), tým dlhšia je výdrž.

                      aku vrtačky

Vŕtačky s káblom vs. aku vŕtačky

Bežná vŕtačka je závislá na elektrickej sieti, to znamená, že pri jej užívaní ste nútení spoliehať na blízkosť elektrickej zásuvky. Do tela vŕtačky je napevno zabudovaný prívodný kábel, čo môže sťažiť prácu vo výškach a v zle prístupnom teréne.

Výhodou klasických vŕtačiek s káblom je nižšia obstarávacia cena a konštantný výkon, ktorý je, na rozdiel od akumulátorovej vŕtačky, po celú dobu stabilný.

                      elektrické vrtačky do sítě

Stojanové vŕtačky

Hlavnou prednosťou stojanových vŕtačiek je bezpochyby presnosť, sú pevne uchytené v stojane a zaistia užívateľovi stabilné zázemie pre vrty dier. Disponujú vyššou hmotnosťou, aby vytvorili pevnú základňu pre precíznu prácu. Ocenia ich napríklad výrobcovia nábytku a iní remeselníci.

Vďaka postaveniu na mieste a zabudovanému poháňaciemu káblu sa vyhnete nutnosti držať vŕtačku v ruke a dokážete sa plne koncentrovať.

                                  stojanové vrtačky

 

Čo z trojice elektrická vŕtačka –  vŕtací skrutkovač – elektrický skrutkovač zvoliť pri skrutkovaní?

Elektrická vŕtačka

Nie je primárne určená na skrutkovanie, a aj napriek tomu ju k tomu s určitým obmedzením možno využiť. Pokiaľ chcete elektrickú vŕtačku využívať aj pri skrutkovaní, je pri výbere dôležité voliť vŕtačku s plynulou reguláciou. Regulácia ovplyvní rýchlosť točenia, výkon je však stále rovnaký. Vŕtačky neumožňujú nastavovať doťahovací moment, vďaka ktorému sa pri dosiahnutí nastavenej sily zastaví. 

Vŕtací skrutkovač

Je vhodný na skrutkovanie. Kombinuje funkcie elektrickej vŕtačky a skrutkovača. Vďaka tomu vŕtací skrutkovač ľahko zastúpi vŕtačku, ale navyše je vybavený nastavením doťahovacieho momentu, nehrozí teda strhnutie závitu skrutky. Aku vŕtacie skrutkovače navyše prinášajú výhodu pohodlnej práce bez káblu. 

Elektrický skrutkovač

Na rozdiel od vŕtačky možno na jeho výstupnej časti uchytiť skrutkovacie nadstavce bitov. S elektrickými skrutkovačmi sa stretnete najčastejšie pri profesionálnej práci, doťahovací moment môže byť elektrický alebo mechanický. V mechanizme je umiestnená odpojovacia spojka, ktorá po dosiahnutí požadovaného zanorenia skrutiek alebo vrutu vypne skrutkovanie. 

Príklepová vŕtačka vs. vŕtačka bez príklepu

Keď si budete klásť otázku, či zvoliť vŕtačku bez príklepu či príklepovú vŕtačku, dopredu si ujasnite, s akými materiálmi budete pracovať.

Pre základné práce, akými sú vŕtanie do dreva alebo betónu, postačí vŕtačka bez príklepu. Pokiaľ sa chystáte pracovať aj s tvrdším materiálom a chcete vybrať univerzálnu vŕtačku, zvoľte radšej variantu s príklepom. Získate tak možnosť zapnúť či vypnúť príklepový mechanizmus, vďaka ktorému v prípade potreby jednoducho vŕtate aj do tvrdých stavebných materiálov ako kameň, oceľ či betón.

Pri práci s mäkším materiálom príklep vypnete, aby ste predišli poškodeniu materiálu. Pre vyššiu efektivitu je treba myslieť na výber kvalitného príslušenstva, predovšetkým vrtákov prispôsobených práci s tvrdými materiálmi.

Vŕtacie kladivo

Vŕtacie kladivá využijete predovšetkým pri vŕtaní do stavebných materiálov, akými sú betón, murivo či kameň. Vizuálne sa podobajú vŕtačke s príklepom, avšak princíp ich fungovania je úplne iný. Vŕtacie kladivá obsahujú piest, ktorý opakovane stláča vzduch nad sebou a prenáša rázy priamo na vrták. Tento princíp sa nazýva elektro-pneumatický príklep a jeho účinnosť je výrazne vyššia než u mechanického príklepu.

Z tohoto dôvodu sú vŕtacie kladivá vhodné pre náročnejšie vŕtanie, kde sú účinnejšie než príklepové vŕtačky. Pri práci so stavebnými materiálmi použitie vŕtacieho kladiva veľmi kráti čas, rovnakú prácu zvládnete rýchlejšie a s menšou námahou.