Ako si vybrať brúsku

Obvykle sa ručné brúsky nazývajú flexa, karabína, karboflex alebo brúska. Tieto univerzálne brúsky zvládajú rezanie, orezávanie a brúsenie.

Čo je uhlová brúska?

Úhlové brúskyúčinné nástroje na rezanie kovov a brúsenie rôznych materiálov. Výkonnejšie brúsky zvládajú vyššie zaťaženie bez prehriatia.

Výber kotúča (rezacieho, brúsneho) na uhlovej brúske určuje použitie – sú vhodné na rezanie materiálu a hrubé brúsenie a často sa používajú na rezanie dlaždíc. Zvyčajne existujú 4 priemery kotúča (115 mm, 125 mm, 150 mm, 230 mm). Vo všeobecnosti platí, že čím väčší priemer kotúča, tým vyšší výkon a hmotnosť, výberom väčšieho priemeru kotúča môžeme dosiahnuť vyššiu hĺbku rezu. Hmotnosť jednotlivých modelov sa však výrazne líši, preto odporúčame pri výbere brúsky dôkladne zvážiť, na čo ju budete používať.

uhlová brúska

Čo je vibračná brúska?

Vibračné brúsky sa používajú najmä pri práci s drevom. Dosiahnete nimi nielen presné brúsenie, ale aj ľahké odstránenie starého náteru. Ich výhodou je tichá prevádzka a integrované odsávanie, ktoré zaručuje presné výsledky. Pri výbere narazíte na dva typy vibračných brúsok, ktoré sa delia podľa tvaru. Obdĺžnikové brúsky sa používajú na brúsenie veľkých rovných plôch, pretože majú vyšší výkon. Na druhej strane menšie delta brúsky majú nižší výkon, a preto sú vhodné na brúsenie menších plôch, rohov a hrán.

 

Čo je excentrická brúska?

S excentrickými brúskami sa najčastejšie stretnete pri dokončovacích prácach na povrchoch (drevo, kov a plast). Ich hlavnou výhodou je, že nezanechávajú stopy po brúsení. Môžete ich použiť na čistenie po hrubom brúsení, brúsenie vypuklých povrchov, odstraňovanie hrdze z karosérie atď. Pri brúsení s jemnými papiermi (zrnitosť 100-400) odporúčame excentrické brúsky s výkonom motora 250 až 550 W, na dosiahnutie dobrých výsledkov s hrubšími papiermi (zrnitosť 100 a menej) zvoľte skôr typ s výkonom 500 až 750 W.

 

Čo je to pásová brúska?

Pásové brúsky sú určené na hrubé brúsenie rôznych materiálov (drevo, kovy, plasty). Miesto brúsneho papiera sa používajú tzv. brúsne pásy, ktoré sú označené aj číslom zrnitosti (najhrubšia – 20, najjemnejšia – 400). 

Základné typy mlynčekov

Uhlovka Vibračný Excentrický Pásový
flexy alebo brúsky; na hrubé brúsenie alebo rezanie materiálov; drevo, betón, murivo, plasty, kovy brúsenie dreva; odstraňovanie starých náterov a farieb; obdĺžnikové a delta vibračné brúsky dokončovacie práce hrubé brúsenie dreva, plastov a kovov

 

 

Kotúče pre uhlovú brúsku
Brusky Brúsenie Diamant Univerzálny
obrábanie povrchov kovových a nerezových materiálov, zmršťovanie hrán, brúsenie zvarov atď. delenie obrobkov z kameňa, liatiny, ocele, hliníka a plastov rezanie a brúsenie veľmi tvrdých materiálov – betónu, mramoru, kameňa atď. potreba častého striedania rezných a brúsnych techník – žiadna zložitá výmena
Lamel Drôt
jemné brúsenie, konečná úprava hrubé brúsenie, čistenie povrchu