112
688 €

Vertikutátory Makita

Hustý a sviežo zelený trávnik? Pravidelné kosenie nestačí. Okrem pravidelného kosenia, hnojenia a dostatočného zavlažovania trávnika je pre dokonalý trávnik potrebné aj pravidelné vertikutovanie. Vďaka vertikutátorom Makita zabezpečíte svojmu trávniku pravidelný prísun živín a vzduchu ku koreňom. Na vertikutáciu sa často zabúda, ale je rovnako dôležitá ako hnojenie a kosenie. Vertikutátory Makita majú na hriadeli vertikálne namontované nože, ktoré prerežú trávnik a zbavia ho starého porastu a machu. Dodajte trávniku vitalitu. V obchode nájdete aj množstvo Makita príslušenstva pre záhradnú techniku.

Ako vybrať vertikutátor

Môžete sa stretnúť s bezšnúrovými, elektrickými a benzínovými vertikutátormi. Existujú aj ručne poháňané stroje. Tieto stroje sú vhodné skôr ako prevzdušňovače pre menšie záhrady.

Akumulátorový pohon je vhodný pre vertikutátor, ak ho chcete použiť na stredne veľké plochy do približne 500 m2. Akumulátorové vertikutátory sú mobilné s jednoduchou obsluhou. Musíte však počítať s potrebou dobíjania batérií. 

 

Elektrické vertikutátory sú tiež pomerne ľahké a dobre mobilné, ale vždy budete za sebou nosiť kábel, čo môže byť prekážkou najmä pri väčších pozemkoch.

Výkonnosť vertikutátora

Kým elektrické vertikutátory s maximálnym výkonom 1,5 kW zvládnu stredne veľké trávniky s plochou približne 700 m2,  Benzínové vertikutátory s štvortaktnými motormi poskytujúcimi výkon nad 1,5 kW možno bez problémov používať aj na najväčších plochách s výmerou nad 1 000 m2. Zvyčajne však ide už o pomerne ťažké stroje, ktoré si vyžadujú viac údržby ako elektrické prevzdušňovače.

Najdôležitejším parametrom je výkonnosť prevzdušňovača. Ten určuje nielen to, akú veľkú plochu dokáže stroj zvládnuť, ale aj komfort používania. Pre trávniky bežnej veľkosti s plochou približne 700 m2 počítajte s výkonom minimálne okolo 1,5 kW. Väčšie plochy budú potrebovať vertikutátory s výkonom minimálne okolo 1,8 kW.

Počet nožov

Na prácu vertikutátora má vplyv počet nožov. S väčším počtom nožov stačí kosiť trávnik len v jednom smere, v opačnom prípade musíte počítať s dvojnásobným množstvom práce. Čím viac nožov prevzdušňovač má, tým je kvalitnejší.

Šírka kosenia

Zohľadnite tiež šírku záberu, ktorá sa zvyčajne pohybuje medzi 20 a 45 cm. Tento parameter závisí aj od výkonu motora. V závislosti od výkonu ponúkajú niektoré vertikutátory záber až 100 cm.

Možnosť nastavenia hĺbky kosenia vertikutátora  je potom praktická pri úprave rôznych typov trávnikov.

Ak si chcete zaobstarať prevzdušňovač trávnika, ktorý je schopný zbierať trávu a iný odpad, mali by ste zohľadniť a prispôsobiť veľkosť pozemku aj objem jeho zberného koša. Ten sa môže pohybovať približne od 20 do 50 litrov. Vertikutátor je samozrejme možné používať aj bez zberného koša.