56
1116 €

Rázové uťahováky Metabo

Elektrické rázové uťahováky Metabo využijete, keď je treba efektívne uvoľniť, alebo naopak dotiahnuť skrutkový spoj. Na rozdiel od klasického skrutkovača či kľúča je práca s uťahovákmi Metabo rýchla a efektívna. Doktor Kladivo ich odporúča ako pomocníkov pri výmene bicykla, na stavbe, ale aj pri montáži konštrukcií. Ponúkame škálu špecializovaného príslušenstva pre rázové uťahováky

Ako si vybrať rázový uťahovák?

Rázový uťahovák je náradie, pri ktorom na rozdiel napríklad od vŕtacích lisov dochádza k úderom v smere otáčania. Vibrácie sa neprenášajú na telo nástroja, preto je spätný ráz len minimálny. Napriek tomu je správna ergonómia uťahováka veľmi dôležitá.

Uťahovák by mal byť správne vyvážený a mal by dobre padnúť do ruky. Pogumovaná rukoväť zabraňuje skĺznutiu pri náraze. Pohodlie pri používaní zabezpečujú logicky zoskupené ovládacie prvky, ktoré sú zároveň na dosah ruky. Ľahšia hmotnosť uľahčuje manipuláciu, ale tento komfort by nemal byť na úkor kvality materiálu.

Na prevádzku elektrického uťahováka je potrebné zapojenie do elektrickej siete. Toto riešenie je zvyčajne najlacnejšie, ale s menším komfortom pri práci. Napájací kábel nemusí všade dosiahnuť a pri práci sa vám môže zamotať pod ruky. Takéto rázové uťahovačky spravidla ponúkajú najvyšší výkon a a odolnejšiu konštrukciu.

Na bežnú prácu v domácej dielni alebo na menšej stavbe vám budú stačiť výkonové hodnoty rázového uťahováka do 0,37 kW.

Prakticky najdôležitejšou hodnotou rázového uťahováka je krútiaci moment. Udáva, aká veľká sila bude pôsobiť na uťahovanú skrutku. Udáva sa v newtonmetroch. Opäť platí, že čím vyššia je hodnota krútiaceho momentu, tým lepšie. Na trhu sú modely s hodnotou menšou ako 200 Nm, ale tie sú skôr určené na hobby. Pre niejakú výkonovú rezervu vybierajte najmä 250 Nm. Hodnoty krútiaceho momentu nad 600 Nm sú vyhradené pre poloprofesionálne náradie. Nájdete však aj zariadenia s 1 200 Nm a viac.

Otáčky za minútu sa najčastejšie pohybujú v rozmedzí 2 000–3 000 otáčok za minútu. Aj keď je toto číslo dôležité, napríklad pre rázový uťahovák je podstatnejší už spomínaný krútiaci moment.

Pri výbere rázového uťahováka vás bude zaujímať aj počet úderov - rázov. Tie pomáhajú uvoľniť skrutkový spoj. Uvádzajú sa v jednotkách tisíc úderov za minútu.

U každého modelu rázového uťahováka nájdete rozsah priemerov skrutiek, ktoré uťahovák zvládne. Nemali by ste používať iné priemery skrutiek, než sú odporúčané.