Vŕtať a nič nepokaziť? Ak vlastníte elektrickú vŕtačku, akumulátorovú vŕtačku alebo vŕtacie kladivo MAKITA od Doktora Kladiva, dbajte aj na výber vhodného materiálu na vŕtanie. Na dosiahnutie precízneho výsledku je naozaj dôležité vybrať správny vrták vzhľadom k materiálu a práci. Ponúkame vrtáky do dreva, vrtáky do betónu, vrtáky do kovu, vrtáky na kameň a dlaždice, záhlbníky MAKITA a dierovky MAKITA . Vyberte kvalitné príslušenstvo a využite potenciál vášho stroja naplno. Ak hľadáte spotrebný materiál tej najvyššej kvality, nájdete ho práve u nás. A za výhodné ceny. V oblasti náradia, techniky a príslušenstva sa pohybujeme niekoľko rokov. Dokážeme vám preto presne poradiť s výberom.
Pri nákupe vrtáka môžete vyberať z množstva typov. Medzi 3 základné parametre, ktoré treba sledovať, patrí dĺžka, priemer a systém uchytenia.
Dĺžka vrtáka
U vybraného druhu si vždy môžete vybrať z ponuky rôznych dĺžok podľa potreby. Dlhšie vrtáky majú zvýšenú tepelnú odolnosť. Základná ponuka sa pohybuje v rozmedzí dĺžok 50 až 1000 mm, v ponuke sú však aj dlhšie vrtáky na vŕtanie hlbších otvorov.
Priemer vrtáka
Od priemeru vrtáka sa odvíja šírka finálneho otvoru. U vybraného druhu si vždy môžete vybrať z ponuky priemerov.
Uchytenie vrtáka SDS
Krom klasického uchytenia vrtákov s valbovou stopkou existuje ešte systém SDS (Special Direct System). Pomenovanie vzniklo ako skratka slov steck-dreh-sitz (vložiť-otočiť-držať). Hlavnou výhodou SDS systému je možnosť rýchlej výmeny nástrojov a jednoduchá obsluha. Rozlišujeme rady SDS-Plus a SDS-Max. SDS-Plus je určený pre vŕtacie kladivá do 5 kg, SDS-Max pre ťažšie kladivá až do hmotnosti 11 kg.
Fotografia: Vrták do kladív SDS-plus-7 BOSCH
Pred vŕtaním je potrebné vždy zvoliť špeciálny vrták určený pre daný materiál. Rozdeľujeme vrtáky do dreva, kovu, dlaždíc a betónu. Zvláštnu kategóriu tvorí materiál pre diamantové vŕtanie garantujúce špičkovo odvedenú prácu.
Vrtáky na DREVO
Pri vŕtaní do mäkkého materiálu, akým je drevo, zvoľte špecifický druh vrtáka podľa požiadaviek na hĺbku a priemer otvoru. Starostlivo nasaďte vrták a nastavte správne otáčky. Príliš nízke otáčky spôsobia otrepené otvory, pri vysokých hrozí nebezpečenstvo vzniku spálených miest. Aby bol výsledok precízny, skúste vŕtať pozdĺž vlákien dreva. Vrtáky do dreva sú charakterizované tzv. strediacou špičkou, ktorá udrží vrták v diere a zaistí, že pri práci neuteká.
1. Špirálové vrtáky: Na vŕtanie presných otvorov do mäkkého aj tvrdého dreva, ostrý okraj otvoru bez triesok a otrepov, dva bočné nože a stredový hrot
2. Ploché frézovacie vrtáky: Rýchle, presné vŕtanie otvorov s veľkým priemerom pre mäkké aj tvrdé drevo , samovzťahovací hrot, bezproblémové vŕtanie na zle prístupných miestach
3.Hadovité vrtáky: Na vŕtanie hlbších otvorov (trámy atď.) do mäkkého aj tvrdého dreva, masívne prevedenie s hlbokou špirálou
4. Sukovníky a Fostnerove vrtáky: Vysoká presnosť, hladkosť a kvalita rezu pri práci s mäkkým i tvrdým drevom a zušľachteným drevom, pre profesionálnych remeselníkov
Vrtáky na KOV
Pri vŕtaní do kovu rozhoduje tvrdosť. Meď či hliník vyžaduje iný vrták ako oceľ. Vrtáky do kovu majú klasický tvar vrtáka s vybrúseným hrotom do bodu alebo úsečky. Odporúčame vŕtaný predmet stabilne upnúť. Do kovu vŕtajte kolmo a zaraďte častejšie prestávky, aby mohli vrták aj materiál vychladnúť. Vyvŕtaný otvor je často potrebné upraviť, aby sa redukovali vzniknuté otrepy.
Pri vŕtaní mäkkých kovov vykonávajte dlhšie prestávky. Okraje sa vplyvom vŕtania tavia a vrták by sa mohol znehodnotiť.
Aby ste predĺžili životnosť vrtákov do kovu, príliš vrtáky nezahrievajte. Robte medzi vŕtaním pauzy a pred ďalším vŕtaním nechajte vrták vychladnúť.
Typ vrtákov do kovu vyznačujúci sa tvrdosťou a pružnosťou. Sú opatrené špirálovou drážkou pre rýchly odvod triesok. Sú vhodné na vŕtanie do liatiny a legovanej aj nelegovanej ocele až do pevnosti ťahu 900 N/mm². Pri správnom používaní majú dlhú životnosť a vysoký výkon. Zvláštnu kategóriu tvoria vrtáky HSS-R na karosérie.
Vrtáky vyššej kvality sa samostrediacim vŕtacím hrotom s krížovým výbrusom sa hodí na vŕtanie legovanej i nelegovanej ocele a oceľoliatiny do pevnosti 900 N/mm². Umožňujú výrazne rýchlejšie vŕtanie ao polovicu nižšiu pritlačenú silu oproti klasickým vrtákom.
Vrtáky najvyššej kvality na vŕtanie ušľachtilej ocele, nerezu, železa, liatiny a farebných kovov. Vďaka prevedeniu z kobaltu umožňujú vŕtanie legovaných ocelí bez veľkého opotrebovania laku. Docielite precízne otvory. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou a výkonom. 4. 4. 4. 4. ">Stupňovité vrtáky
Stupňovité vrtáky umožnia vyvŕtať precízny otvor bez otrepov.
Fotografia: Sada vrtákov HSS-R v kovovej kazete
Vrtáky na DLAŽDICA
Vŕtanie do dlaždič môže priniesť komplikácie. Hrozí, že sa bude vrták po dlaždici kĺzať, a tým dlaždicu poškodíte. Použite preto stavebnú lepiacu alebo papierovú pásku. Vystrihnite štvorček a označne ním miesto vŕtania. Lepenie zaistí stabilitu vrtáka a ochráni glazúru dlaždič. Neodporúča sa vŕtať do škáru, mohli by sa poškodiť všetky štyri rohy okolitých dlaždíc.
Vrtáky do dlaždíc: Doktor Kladivo odporúča vrták na dlaždice CYL-9 Ceramic 3 x od firmy Bosch. Pre komfortnú prácu zvoľte diamantový vrták. Easy Dry Best for Ceramic vybavený vlastným chladením vďaka chladiacej kvapaline v stopke vrtáka.
Vrtáky na BETÓN A TEHLY
< p>Prvá zásada pred vŕtaním do muriva? Zistite, s akým materiálom budete pracovať. S plnými tehlami si poradíte s vŕtačkou s príklepom aj bez. Pre komfortnú prácu zvoľte typ vŕtačky s pneumatickým príklepom, ktorá vám ušetrí nutnosť použitia sily. Pri vŕtaní do plnej tehly vyberieme vrták s priemerom hmoždinky, vyvŕtame otvor a hmoždinku zaklepneme. Ak budete pracovať s dutými tehlami, hrozí vylámanie prepážok. Zvoľte preto radšej vrták s menším priemerom, než má mať požadovaný otvor.
Ak sa púšťate do práce s betónom, určite hneď na začiatku prizvite pneumatické vŕtacie kladivo s príklepom a vybavte sa špeciálnymi vrtákmi do panelu.
Fotografia: 7dielna sada vrtákov do betónu CYL
VRTACIE KORUNKY
S  ;vŕtacou korunkou jednoducho vytvoríte kruhové otvory do rôznych materiálov. Využijete ich pri tvorení menších či väčších otvorov pre káble, elektro krabičky, odsávanie a pod. S vŕtacími korunkami pracujú predovšetkým profesionálni remeselníci. Doktor Kladivo ponúka škálu vŕtacích koruniek z rôznych materiálov pre všetky druhy práce.
ZÁHLUBNÍKY
Záhlbníky získali názov podľa hlavnej činnosti, na ktorú sú určené, teda zahlbovania dier pre skrutky s valcovou hlavou. Využijete ich pri práci s drevom, liatinou aj oceľou. Vďaka záhlbníkom zapustíte hlavu skrutky rovno s povrchom obrobku, odstránite vzniknuté otrepy alebo zahĺbite otvory pre skrutky a závity. U Doktora Kladiva nájdete aj praktické sady so záhlbníkmi rôznych veľkostí.
Aby ste na našich stránkach rýchlo našli to, čo hľadáte, ušetrili veľa klikania a nezobrazovali sa vám reklamy na veci, ktoré vás nezaujímajú, potrebujeme od Vás súhlas so spracovaním súborov cookies.