0
452 €

Materiál pre vŕtanie Hikoki

Vŕtat a nič nepokaziť? Pokiaľ vlastníte elektrickú vŕtačkuakumulátorovú vŕtačku alebo vŕtacie kladivo Hikoki od Doktora Kladiva, dbajte i na výber vhodného materiálu na vŕtanie. Na dosiahnutie precízneho výsledku je naozaj dôležité vybrať správny vrták vzhľadom k materiálu a práci. Ponúkame vrtáky do dreva Hikoki, vrtáky do betónu Hikoki, vrtáky do kovu Hikoki, vrtáky na kameň a dlaždice Hikoki i záhlbníky Hikoki a dierovky Hikoki. Vyberte si kvalitné príslušenstvo a využite potenciál vášho stroja naplno.

Základné parametre pri výbere vrtákov

Pri nákupe vrtákov môžete vyberať z množstva typov. Medzi 3 základné parametre, ktoré je treba sledovať, patrí dĺžka, priemer a systém uchytenia.

Dĺžka vrtáku

Pri vybranom druhu si vždy môžete vybrať z ponuky rôznych dĺžok podľa potreby. Dlhšie vrtáky majú zvýšenú tepelnú odolnosť. Základná ponuka sa pohybuje v rozmedzí dĺžok 50 až 1000 mm, v ponuke sú však aj dlhšie vrtáky k vŕtaniu hlbších otvorov.

Priemer vrtáku

Od priemeru vrtáku sa odvíja šírka finálneho otvoru. Pri vybranom druhu si vždy môžete vybrať z ponuky priemerov.

Uchytenie vrtáku SDS

Okrem klasického uchytenia vrtákov s valcovou stopkou existuje ešte systém SDS (Special Direct System). Pomenovanie vzniklo ako skratka slov steck-dreh-sitz (vložiť-otočiť-držať). Hlavnou výhodou SDS systému je možnosť rýchlej výmeny nástrojov a jednoduchá obsluha. Rozlišujeme rady SDS-Plus a SDS-Max. SDS-Plus je určený pre vŕtacie kladivá do 5 kg, SDS-Max pre ťažšie kladivá až do hmotnosti 11kg.

Fotografia: Vrták do kladív SDS-plus-7 BOSCH

Rozdelenie podľa materiálu

Pred vŕtaním je treba vždy zvoliť špeciálny vrták určený pre daný materiál. Rozdeľujeme vrtáky do dreva, kovu, dlaždíc a betónu. Zvláštnu kategóriu tvorí materiál pre diamantové vŕtanie garantujúce špičkovo odvedenú prácu.

DREVO

Pri vŕtaní do mäkkého materiálu, akým je drevo, vyberte špecifický druh vrtáku podľa požiadaviek na hĺbku a priemer otvoru. Starostlivo nasaďte vrták a nastavte správne otáčky. Príliš nízke otáčky spôsobia ostrapkané otvory, pri vysokých hrozí nebezpečenstvo vzniku spálených miest. Aby bol výsledok precízny, skúste vŕtať pozdĺž vlákien dreva. Vrtáky do dreva sú charakterizované tzv. strediacou špičkou, ktorá udrží vrták v diere a zaistí, že pri práci neuteká.

1. Špirálové: Pre vŕtanie presných otvorov do mäkkého aj tvrdého dreva, ostrý okraj otvoru bez triesok a ostrapkov, dva bočné brity a stredový hrot

2. Ploché frézovacie: Rýchle, presné vŕtanie otvorov s veľkým priemerom pre mäkké aj tvrdé drevo, samosťahovací hrot, bezproblémové vŕtanie na zle prístupných miestach

3.Hadovité: Pre vŕtanie hlbších otvorov (trámy atď.) do mäkkého aj tvrdého dreva, masívne prevedenie s hlbokou špirálou

4. Sukovníky a Fostnerove vrtáky: Vysoká presnosť, hladkosť a kvalita rezu pri práci s mäkkým aj tvrdým drevom a ušľachtilým drevom, pre profesionálnych remeselníkov

KOV

Pri vŕtaní do kovu rozhoduje tvrdosť. Meď či hliník vyžaduje iný vrták než oceľ. Vrtáky do kovu majú klasický tvar vrtáku s vybrúseným hrotom do bodu alebo úsečky. Odporúčame vŕtaný predmet stabilne upnúť. Do kovu vŕtajte kolmo a zaraďte častejšie prestávky, aby mohol vrták aj materiál vychladnúť. Vyvŕtaný otvor je často potrebné upraviť, aby sa redukovali vzniknuté ostrapky.

Pri vŕtaní mäkkých kovov robte dlhšie prestávky. Okraje sa vplyvom vŕtania tavia a vrták by sa mohol znehodnotiť.

Aby ste predĺžili životnosť vrtákov do kovu, príliš vrtáky nezahrievajte. Robte medzi vŕtaním pauzy a pred ďalším vŕtaním nechajte vrták vychladnúť.

1. HSS-R (čierne)

Typ vrtákov do kovu vyznačujúci sa tvrdosťou a pružnosťou. Sú opatrené špirálovou drážkou pre rýchly odvod triesok. Sú vhodné pre vŕtanie do liatiny a legovanej aj nelegovanej ocele až do pevnosti ťahu 900 N/mm². Pri správnom používaní majú dlhú životnosť a vysoký výkon. Zvláštnu kategóriu tvoria vrtáky HSS-R na karosérie.

2. HSS-G (lesklé)

Vrtáky vyššej kvality so samostrediacim vŕtacím hrotom s krížovým výbrusom sa hodí pre vŕtanie legovanej aj nelegovanej ocele a oceľoliatiny do pevnosti 900 N/mm². Umožňujú výrazne rýchlejšie vŕtanie a o polovicu nižšiu pritlačenú silu oproti klasickým vrtákom.

3. HSS-Co (kobaltové)

Vrtáky najvyššej kvality pre vŕtanie ušľachtilej ocele, nerezu, železa, liatiny a farebných kovov. Vďaka prevedeniu z kobaltu umožňujú vŕtanie legovaných ocelí bez veľkého opotrebenia laku. Docielite precízne otvory. Vyznačujú sa vysokou odolnosťou a výkonom.

4. Stupňovité vrtáky

 Stupňovité vrtáky umožňujú vyvŕtať precízny otvor bez ostrapkov.

Fotografia: Sada vrtákov HSS-R v kovovej kazete

DLAŽDICE

Vŕtanie do dlaždíc môže priniesť komplikácie. Hrozí, že vrták sa bude po dlaždici kĺzať, a tým dlaždicu poškodíte. Použite preto stavebnú lepiacu alebo papierovú pásku. Vystrihnite štvorček a označte ním miesto vŕtania. Lepenie zaistí stabilitu vrtáku a ochráni glazúru dlaždíc. Neodporúča sa vŕtať do špár, mohli by sa poškodiť všetky štyri rohy okolitých dlaždíc.

Vrtáky do dlaždíc: Doktor Kladivo odporúča vrták na dlaždice CYL-9 Ceramic 3 x od firmy Bosch. Pre komfortnú prácu vyberte diamantový vrták Easy Dry Best for Ceramic opatrený vlastným chladením vďaka chladiacej kvapaline v stopke vrtáku.

BETÓN A TEHLY

Prvá zásada pred vŕtaním do muriva? Zistite, s akým materiálom budete pracovať. S plnými tehlami si poradíte s vŕtačkou s príklepom aj bez. Pre komfortnú prácu zvoľte typ vŕtačky s pneumatickým príklepom, ktorá vám ušetrí nutnosť použitia sily.  Pri vŕtaní do plnej tehly vyberieme vrták o priemere hmoždinky, vyvŕtame otvor a hmoždinku zaklepneme. Pokiaľ budete pracovať s dutými tehlami, hrozí vylámanie prepážok. Zvoľte preto radšej vrták s menším priemerom, než má mať požadovaný otvor.

Ak sa púšťate do práce s betónom, určite hneď na začiatku pozvite pneumatické vŕtacie kladivo s príklepom a vybavte sa špeciálnymi vrtákmi do panelu.

Fotografia: 7dielna sada vrtákov do betónu CYL

Ďalšie príslušenstvo k vŕtaniu

VŔTACIE KORUNKY

S vŕtaciou korunkou jednoducho vytvoríte kruhové otvory do rôznych materiálov. Využijete ich pri tvorení menších či väčších otvorov pre káble, elektro krabičky, odsávanie apod. S vŕtacími korunkami pracujú predovšetkým profesionálni remeselníci. Doktor Kladivo ponúka škálu vŕtacích koruniek z rôznych materiálov pre všetky druhy práce.

ZÁHLBNÍKY

Záhlbníky získali názov podľa hlavnej činnosti, ku ktorej sú určené, teda zahlbovanie dier pre skrutky s valcovou hlavou. Využijete ich pri práci s drevom, liatinou aj oceľou. Vďaka záhlbníkom zapustíte hlavu skrutky rovno s povrchom obrobku, odstránite vzniknuté ostrapky alebo zahĺbite otvory pre skrutky a závity. U Doktora Kladiva nájdete aj praktické sady so záhlbníkmi rôznych veľkostí.