Príprava trávniku na zimu

Čo na jeseň upraceš, na jar ako keď nájdeš. Neodkladajte špinavú prácu na rozkvitnutú jar a pustite sa do starostlivosti o trávnik včas. Pokiaľ preklenie záhrada dobu zimného spánku čistá a vyživená, na jar sa pri pohľade na lopotiacich sa susedov, ktorí túto časť preskočili, budete chváliť za prezieravosť - pri starostlivej príprave si ušetríte veľa práce na začiatku ďalšej sezóny. Aké základné úkony by ste rozhodne nemali podceniť?

 

Akumulátorový fukar na listí Metabo LB 18 LTX BL

Fotografia: Akumulátorový fukár na lístie Metabo LB 18 LTX BL elegantne odstráni lístie a nečistoty z plôch a ciest. Pre zhromažďovanie lístia môžete využiť skladací kôš na záhradný odpad

 

1. UPRATOVANIE LÍSTIA

Romantické farby jesene vyzerajú krásne, mnohí ich pôvab ale na území vlastnej záhrady neocenia. Opadané lístie môže pri nesprávnej starostlivosti cez zimu spôsobiť na trávniku fľaky a lysiny, dobre nerobí ani chorým stromom. Lístie elegantne upracete prispôsobenými hrabľami, v prípade väčších plôch môžete využiť špeciálne navrhnutý záhradný fukár. Netreba však lístie úplne zavrhovať, pri rozvážnom zaobchádzaní získame úplne prírodné hnojivo chrániace stromy aj rastliny, pričom k jeho správnemu využitiu si každý záhradkár musí doslova prešliapať cestu sám.

 

Fiskars Hrábě na listí Solid™ L, čepel

Fotografia: Ľahké hrable na lístie a trávu s čepeľou Fiskars Solid s odolnými plastovými prstami premenia hrabanie lístia v zábavu.

 

2. KOSENIE

Za krásnym trávnikom stojí dôsledná starostlivosť. Aj na jeseň je potrebné kosiť a udržiavať porast. Kým nespadnú teploty k 7 °C a nezastaví sa rast, pravidelne trávnik po odhrabaní lístia koste a trávu odpratávajte. Pod nánosmi trávy a lístia by vzniklo prostredie náchylné na rozvoj pliesne, ktorá by mohla úplne zahubiť koreňový systém trávniku.

 

Elektrická sekačka na trávu Bosch UniversalRotak 550

Fotografia: Elektrická kosačka na trávu Bosch UniversalRotak 550 zaistí kosenie a zber v jednom prevádzkovom režime vďaka funkcii Powerdrive.

 

3. PREVZDUŠNENIE

Trávnik si pred zimným odpočinkom zaslúži aj prevzdušniť – pomôžeme jeho vyčisteniu a zamedzíme vzniku vtieravých pliesní a rozmachu škodcov. Ideálny čas na prevzdušnenie vertikutátorom nastáva v októbri. Vertikutáciou zlepšíte príjem vzduchu, živín a vlahy a váš trávnik bude ako zo škatuľky.

 

Provzdušňovač trávníku neboli vertikutátor Bosch UniversalVerticut 1100

Fotografia: Prevzdušňovač trávniku alebo vertikutátor Bosch UniversalVerticut 1100 je špecialistou na efektívne kosenie a odstránenie nahromadenej trávnikovej plsti.

 

4. MULČOVANIE

Ako už sme naznačili na začiatku, otázka hrabania lístia vzbudzuje istú kontroverziu. Hrabať, či nehrabať? To je to, čo si po zvážení kladov i záporov musí každý záhradkár rozhodnúť sám. Ďalšou možnosťou je lístie zužitkovať ako prírodné hnojivo. Ak sa rozhodnete použiť opadané lístie ako mulč, nepreskočte predchádzajúcu starostlivosť a trávu naozaj starostlivo prevzdušnite a postrážte, že je vyčistená a zbavená všetkej buriny. Mulč chráni zeminu, navracia jej živiny a podporuje úrodnosť a vitálnosť pôdy. Znie to zložito? Mulčovanie je umenie a naučiť sa tomuto remeslu vyžaduje veľa trpezlivosti. Ak si chcete cestu uľahčiť, vyberte mulčovanie trávy a všetko vykonajte špeciálne prispôsobenou kosačkou. Ak použijete mulčovaciu kosačku, nemusíte myslieť na hnojivá, sama tráva sa postará o dodanie všetkých potrebných živín. Na lenivých či veľmi vyťažených pestovateľov myslí napríklad výrobca Bosch, ktorý ponúka ku kosačkám Rotak aj príslušenstvo v podobe mulčovacieho nástavca.

Příslušenství pro rotační sekačky na trávu BOSCH Mulčovací nástavec pro UniversalRotak

Fotografia: Mulčovací nástavec pre UniversalRotak Bosch sa jednoducho vloží do kosačky namiesto zberného koša, kosačka je v okamihu pripravená na mulčovanie.

 

Že je cesta za krásnym trávnikom náročná a tŕnistá? Nezúfajte, ak trávnik na zimný spánok zodpovedne pripravíte, na jar sa vám odvďačí a zožnete plody tvrdej práce. Ako už bolo naznačené, výrobcovia záhradnej techniky svojimi vychytávkami a strojmi mnohé úkony zjednodušili, a tak sa z vyčerpávajúcej práce stáva takpovediac zábavná relaxácia.

Pokiaľ váhate a potrebujete poradiť s výberom tímu starajúceho sa o krásny trávnik, ozvite sa Doktorovi Kladivovi na e-mail technickeotazky@doktorkladivo.sk. Pripravte sa na zimu včas a užite si spolu s vašou záhradou zaslúžený odpočinok.

Všetky novinky

Súvisiace produkty