Kde pomôže uhlová brúska?

Uhlová brúska aneb flexa, karbina či rozbrusovačka. Jeden stroj, ktorý zastane škálu rôznorodých prác v dielni. Na čo si dať pozor pri výbere a do akých prác sa s uhlovou brúskou pustiť?

 

Fotografia: Akumulátorová uhlová brúska Bosch GWX 18V-10 C Professional

 

Akumulátorová vs. elektrická

Na začiatku si ujasnite, kde všade chcete brúsku využívať. Pokiaľ viete, že často pracujete na miestach mimo dosahu elektrického prúdu, zvážte nákup AKU verzie uhlovej brúsky. Aj keď vás môže zaraziť vyššia nákupná cena, akumulátor následne využijete naprieč rovnakou radou AKU strojov – kúpite jeden a pasuje aj u ostatného náradia. Pri výbere dbajte na príkon, vyšší príkon zaistí rýchlejšie a plynulejšie rezanie.

 

Univerzálny pomocník

Uhlové brúsky sú často prezývané ako všeumelec alebo univerzálny pomocník. S jedným strojom totiž zastanete delenie kovov aj brúsenie rôznych materiálov. Pustite sa do rezania dlaždíc, betónových kusov aj hrubého brúsenia. Výberom vhodného kotúča premeníte zručnosti uhlovej brúsky a prispôsobíte ju vašim požiadavkám.

 

 

Fotografia: Akumulátorová uhlová brúska s X-LOCK Bosch GWX 18V-10 PC

 

Rezanie

Pri výbere rezných kotúčov dbajte na materiál, s ktorým budete pracovať. Existujú rezné kotúče určené pre rezanie ocele, kameňa, liatiny, kovu aj kombinované.

 

Hrubovanie

Pre záruku dobrého výsledku je aj pri výbere hrubovacieho/obrusovacieho kotúča dôležité vybrať typ s presným zameraním na materiál. Výrobca Bosch prináša hrubovacie kotúče prispôsobené na oceľ aj kov.

 

Úprava povrchu

Uhlová brúska bude pravdepodobne jedným z najvyťaženejších strojov vašej dielne. Jednou z predných zručností je úprava povrchu. Pustiť sa môžete do hrubého aj jemného brúsenia, obrábania zvarov, odstraňovania hrdze a otrepov. Aj tu je ponuka rozmanitá: fíbrové, lamelové a rúnové brúsne kotúče pre uhlové brúsky.

 

Fotografia: Akumulátorová uhlová brúska Bosch GWX 18V-10 SC Professional

 

Diamantové kotúče

Veľmi tvrdé a odolné materiály sú výzvou aj pre skúsených remeselníkov. Pred vlastnou skúsenosťou ale stojí práve voľba vhodného spotrebného materiálu. Či už budete deliť dlaždičky, betón či kameň, čeľte tvrdým materiálom iba so špeciálne navrhnutým diamantovým kotúčom.

 

Geniálny systém X-LOCK

Zaujali vás uhlové brúsky, ale ste nesvoji z nutnosti častej výmeny kotúčov? Výrobca Bosch prichádza ako prvý na svete s geniálnym výmenným systémom pre uhlové brúskyX-LOCK je nový dvojdielny systém pre výmenu príslušenstva k uhlovým brúskam jediným cvaknutím. Rozhranie hlavy brúsky a príslušenstvo v tvare X umožňuje jednoduché a bezpracné uchytenie. Vyniká extrémne jednoduchou výmenou, ktorá eliminuje riziko straty matice a nevyžaduje kľúč na výmenu kotúča – príslušenstvo vymeníte až 5x rýchlejšie v porovnaní s bežným systémom. Obsahuje komplexnú radu príslušenstva pre všetky druhy prác s uhlovou brúskou. Navyše nikdy nenamontujete kotúče nesprávne. Pri zatiahnutí za páčku sa aktivuje uvoľňovací mechanizmus, upínacie čeľuste sa otvoria a kotúč možno vybrať. Pri zacvaknutí kotúča sa upínacie čeľuste naopak bezpečne zomknú. 

 

Fotografia: Geniálny výmenný systém BOSCH X-LOCK

 

Potrebujete poradiť pri výbere uhlovej brúsky? Kontaktujte Doktora Kladiva na e-mail technickapodpora@doktorkladivo.sk.

 

Všetky novinky

Súvisiace produkty