Vietor ako palivo: Mikro veterné elektrárne

Koketujete s myšlienkou energetickej nezávislosti, ale nechcete spoliehať na silu slnka či vody? Pokiaľ vyberáte riešenie, ktoré nekladie nároky na priestor a pritom je vysoko spoľahlivé, zamyslite sa nad tzv. mikro veternou elektrárňou. Vietor vo vlasoch je synonymom slobody a v mikro elektrárni to platí dvojnásobne – aj napriek nerobustnej konštrukcii je vybavená vysokým výkonom a spoľahlivosťou.

Pokiaľ sa rozhodnete vyrábať elektrickú energiu mimo centrálnu napájaciu sieť, v prvom rade narazíte na možnosť využiť slnečné články a panely. Výhodou zdroja v podobe vetra je fungovanie aj za zlého počasia a v noci. Podmienkou je čo najstabilnejšie fúkanie vetra, preto sú mikro elektrárne často volené v horských či všeobecne veterných oblastiach.  

 

 

DOBRÉ MIETO, KDE SKUTOČNE FÚKA

Pokiaľ je palivom vietor, je dôležité vopred dobre analyzovať veterné možnosti danej lokácie. Rýchlosť vetra možno merať anemometrom či sledovať na príslušných veterných mapách, napríklad v konkrétnych oblastiach ČR aj SR. Dbajte aj na zmapovanie miesta, teda otvoreného priestoru bez prekážok podporujúceho dobré prúdenie.

 

AKO TO FUNGUJE?

Dalo by sa povedať „vietor základ úspechu“. Princíp fungovania veternej elektrárne je skutočne prostý. Vrtule elektrárne roztáčané vetrom roztáčajú generátor, ktorý vyrába elektrinu. Sama veterná turbína má špeciálne tvarované listy, na ktoré premyslene pôsobí sila prúdiaceho vzduchu.

 

ZAPOJENIE DO SIETE AJ AKO OSTROVNÝ SYSTÉM

Mikro veterné elektrárne je možné použiť ako ostrovný systém aj zapojiť priamo do siete. Ostrovné systémy využijete vo všetkých odľahlých končinách, kam nevedie elektrické pripojenie. Prináša úplnú nezávislosť od inžinierskych sietí, ocenia ich teda predovšetkým vlastníci chát, vzdialených záhrad, obytných kontajnerov či karavanov. Radi vám poradíme so zostavením ostrovného systému podľa vašich požiadaviek. Pri samotnom zapojení je treba využiť služby profesionálneho elektrikára a po zapojení vykonať revíziu.

 

Fotografia: Hybridná sada SOLAR WIND ONE je optimálnym riešením pre miesta so stálym prúdením vetra 

 

VÝHODY A NEVÝHODY

✔ Napájanie aj na zle dostupných miestach

✔ Nezaťažovanie životného prostredia

✔ Pri zálohovaní energie je nutná len obmedzená doba vetra

✔ Úspora nákladov za energie

✔ Poradenstvo pri konfigurácii ostrovného systému

 

❌ Vyššia vstupná investícia

❌ Inštalácia profesionálnym elektrikárom a následná revízia

❌ Nutný výber miesta s dobrými poveternostnými podmienkami

 

VÝBER KONKRÉTNEJ ELEKTRÁRNE

Rozhodli ste sa, že veterná elektráreň spĺňa vaše požiadavky? Prehliadnite si sortiment veterných elektrární Doktora Kladiva a spojte sa s nami, pokiaľ budete mať konkrétne otázky. Náš skúsený tím je tu pre vás na e-maily technickeotazky@doktorkladivo.sk. Chápeme, že môže byť ťažké zorientovať sa vo všetkých produktoch a parametroch a voľba správneho systému je dlhodobou investíciou, preto vám radi poradíme s výberom.

Prinášame tipy veterných generátorov a príslušných regulátorov nabíjania, ktoré by mohli vytvoriť to pravé energetické duo pre váš zámer.

 

PHAESUN STORMY WINGS 1000-24 320129 + ALL ROUND 1000-24 310135

Veterný generátor Stormy Wings 1000-24 310129

 • 1000W generátor 24 V s priemerom rotoru 1960 mm
 • 3fázový striedavý prúd
 • Ideálny na použitie v samostatných systémoch alebo v kombinácii so solárnymi panelmi či vodnými systémami
 • Päť symetricky zakrivených listov pre energetický výnos aj pri nízkych rýchlostiach vetra
 • Patentovaný rotor z vysoko kvalitnej nerezovej ocele
 • Sofistikovaný elektromagnetický aerodynamický brzdný systém rotoru

 

Hybridný regulátor nabíjania All Round 1000-24 310135

 • Usmerňuje 3fázové striedavé napätie veterného generátoru
 • Zosilenie zaisťuje nabíjací prúd aj pri nízkej rýchlosti vetra
 • Funkcia spomaľovania rotoru
 • Komfortné monitorovanie a konfigurácia pomocou počítačového rozhrania

 

Fotografia: Veterný generátor PHAESUN STORMY WINGS 1000-24 320129 + Hybridný regulátor nabíjania ALL ROUND 1000-24 310135

 

 

PHAESUN STORMY WINGS 3000-48 310198 + ALL ROUND 3000-48 Boost 321251

Veterný generátor Stormy Wings 3000-48 310198

 • 3000W generátor 38 V s priemerom rotoru 3050 mm
 • 3fázový striedavý prúd
 • Externé hybridné regulátory kombinujú veternú a fotovoltaickú energiu a zvyšujú jej účinnosť prostredníctvom zníženia nákladov na celý systém
 • Päť symetricky zakrivených listov pre maximálny energetický výnos aj pri nízkych rýchlostiach vetra, tichá prevádzka a minimálne vibrácie
 • Patentovaný rotor z vysoko kvalitnej nerezovej ocele so sofistikovaným brzdným systémom rotoru
 • Neodymové permanentné magnety a jedinečná konštrukcia na hriadeli rotoru s viac pólmi a vinutím znižuje točivý moment pri rozbehu
 • Guličkové ložiská SKF s tesnením pre dlhú životnosť a nenáročnú údržbu

 

Hybridný regulátor nabíjania All Round 3000-48 Boost 321251

 • Elegantný vzhľad a jednoduché ovládanie
 • Možnosť nastavenia maximálnej rýchlosti, maximálneho napätia a maximálneho prúdu veterného generátoru
 • Možno nastaviť maximálnu kapacitu batérie

 

 

Fotografia: Veterný generátor PHAESUN STORMY WINGS 3000-48 310198 + Hybridný regulátor nabíjania ALL ROUND 3000-48 Boost 321251

 

MIKRO VETERNÉ ELEKTRÁRNE ANEB ENERGIA Z OBNOVITEĽNÝCH ZDROJOV

V dobe neúnosného zdražovania energií je vlastná energetická nezávislosť atraktívnejšia než kedykoľvek predtým. Slnko a vietor sú najlacnejšími výrobcami elektriny, nikto nám nemôže odstrihnúť ich prívod a sú vlastníctvom nás všetkých.

Nasledujte trendy a podporte rozumnú cestu. Orientácia na obnoviteľné zdroje je súčasťou našej budúcnosti, a aj keď ju vy sami využijete len na chate, podporíte rozvoj a ušetríte vynaložené finančné prostriedky.

Všetky novinky

Súvisiace produkty