Ako vybrať príslušenstvo k elektrickým reťazovým pílam Narex

Príprava palivového dreva na zimu už je v plnom prúde. Naostrite a premažte reťaze, prichystajte predlžovacie káble, ochranné pomôcky a pustite sa do práce!

Elektrické reťazové píly od českolipskej značky Narex sú už stálicou na slovenskom trhu, ktorú nie je nutné predstavovať. Aj napriek tomu, že sú reťazové píly Narex nenáročné na údržbu, pravidelná starostlivosť predĺži ich životnosť. 

Kto maže, ten reže. To platí aj u elektrických reťazových píl, do ktorých je potreba olej na mazanie reťaze a vodiacej lišty. Mazanie reťaze už má väčšina elektrických píl automatické, preto stačí len naliať olej do príslušnej nádržky. Pokiaľ by píla pracovala bez oleja, mohlo by dôjsť k poškodeniu nielen reťaze a vodiacej lišty, ale tiež poškodeniu motora. Narex ponúka ekologický a biologicky odbúrateľný olej v litrovom balení.

 

 
 
 
 
 

Na životnosť, ale taktiež na efektivitu reťazových píl má vplyv správny výber vodiacej lišty. Aby vodiaca lišta pracovala na najlepší výkon, je potreba tiež skontrolovať napnutie reťaze, znečistenie a správne mazanie. Pokiaľ však už je potreba vodiacu lištu vymeniť, nie sú potrebné žiadne ďalšie nástroje, stačí otvoriť návod a lištu vymeniť. Pri výbere správnej vodiacej lišty je nutné dávať pozor na niektoré parametre. Predovšetkým v palcoch udávanú rozteč lišty a dĺžku vodiacej lišty. Výhodou Narex elektrických reťazových píl je rovnaká rozteč u všetkých vodiacich líšt, teda je nutné dávať pozor len správnu dĺžku vodiacej lišty, viď tabuľka.

 
 
Názov Rozteč Dĺžka
GB-EPR 300 3/8" 300 mm
GB-EPR 350 3/8" 350 mm
GB-350 OREGON 3/8" 350 mm
GB-EPR 400 3/8" 400 mm
GB-EPR 450 3/8" 450 mm

 

Odporučeným príslušenstvom k elektrickým reťazovým pílam je tiež ochranný kryt vodiacej lišty, ktorý je od Narexu v univerzálnej veľkosti. V prípade potreby je možné krytku skrátiť. Vhodný je predovšetkým pre ochranu vodiacej lišty a prstov pri prenášaní píly.

 

Fotografia: Ochranný kryt lišty Narex

 

Základom každej reťazovej píly je samozrejme pílová reťaz, ktorá by mala byť ostrá, správne napnutá a optimálne primazávaná. Čo sú všetko faktory, ktoré mají vplyv nielen na životnosť reťaze, ale aj na efektivitu a životnosť samotnej píly. Pokiaľ už je však treba pílovú reťaz vymeniť, opät je potrebné pri výbere správnej reťaze zohľadniť niektoré parametre. Znovu je to rozteč reťaze, ďalej šírka vodiaceho článku udávaná v milimetroch a počet vodiacich článkov. U „narexáckych“ reťazových píl je výber reťaze jednoduchší v tom, že je potrebné zohľadniť len počet vodiacich článkov. Zvyšné parametre majú pílové reťaze totožné.

 
 
 
 

Názov

Rozteč reťaze Počet vodiacich článkov Šírka vodiaceho článku
Oregon 91-PX 045 3/8" 45 1,3 mm
Oregon 91-PX 052 3/8" 52 1,3 mm
Oregon 91-PX 057 3/8" 57 1,3 mm
Oregon 91-PX 062 3/8" 62 1,3 mm
Oregon 91-PX 053 3/8" 53 1,3 mm
Oregon 91-PX 058 3/8" 58 1,3 mm
Oregon 91-PX 063 3/8" 63 1,3 mm

 

Pri starostlivosti o pílové reťaze je nutné myslieť predovšetkým na ostrosť, ktorá má rozhodujúci vplyv na rezný výkon a účinnosť práce. Dobre naostrená reťaz reže rovno a plynulo. Pokiaľ je potreba reťaz nabrúsiť, prichádza na rad výber správneho pilníku. Veľkosť pilníku sa odvodzuje podľa rozteče reťaze a šírke vodiaceho článku. V prípade Narex elektrických reťazových píl je to teda jasné. Pre všetky typy je vhodný rovnaký pilník a rukoväť.

Medzi výhody elektrických reťazových píl patrí nižšia hlučnosť, nenáročnosť na údržbu a nižšia hmotnosť. Drobnou nevýhodou je však potreba pripojenia k zdroju elektrického prúdu. Rozšíriť pracovné pole môžu predlžovacie káble. Možností je opäť viac. V ponuke možno nájsť gumové predlžovacie káble s navíjacím bubnom, a to v dĺžkach 25 a 50 metrov. Alebo klasický gumový kábel so zásuvkou s ochrannou krytkou. Občas je tiež treba skontrolovať vzduchový filter, ktorý je potreba vymeniť v prípade roztrhnutia či značného zašpinenia. Na prenášanie a bezpečné ukladanie reťazovej píly je vhodná prepravná taška.

 
 
 

Potrebujete poradiť pri výbere elektrického či akumulátorového náradia? Napíšte nám na mail technickeotazky@doktorkladivo.sk a my vám radi pomôžeme.

Všetky novinky

Súvisiace produkty