Ako vybrať meraciu techniku

A toto poznáte? „Furt to režem a furt je to krátke!“ Aby ste sa nedostali do rovnakých problémov, odporúčame pracovať s kvalitnou a presnou meraciou technikou, vďaka ktorej predídete nepríjemnostiam. Protože stále plátí staré dobré dvakrát meraj a raz rež.

Fotografia: Skladací meter značky Extol

Skladací a zvinovací meter to je základ vrecka každého remeselníka či kutila. Ktorému teda dať prednosť? Pokiaľ by sme ako predné kritérium brali len presnosť, zvinovacie metre by boli o krôčik bližšie k pomyselnému stupienku víťazov. Väčšina zvinovacích metrov totiž spadá do druhej triedy presnosti (EG II), zatiaľ čo skladacie metre vo väčšine prípadov do tretej triedy presnosti. Ako sa teda líšia jednotlivé triedy presnosti? Európska Únia v tom má jasno, ako ukazuje tabuľka, ktorá udáva odchýlku v milimetroch po celej dĺžke:

Dĺžka Trieda I Trieda II Trieda III
2 m 0,3 0,7 1,4
3 m 0,4 0,9 1,8
5 m 0,6 1,3 2,6

Potrebujete merať zvislé konštrukcie? Doktor Kladivo rozhodne odporúča skôr skladací meter, pretože lepšie drží svoj tvar a nekrúti sa ako had, ako to býva u zvinovacích metrov. Pokiaľ však ste skôr fanúšik zvinovacích metrov, je dobré vsadiť na metre so širším meracím pásmom, ktoré nemajú taký sklon ku krúteniu. Ďalší plusový bod, ktorý si môže skladací meter pripočítať, je jednoznačne možnosť merania uhlov. V prípade, že vami vybraný skladací meter ponúka túto možnosť, stačí otvoriť prvú lamelu a na druhej už je možné vidieť predkreslené uhly. V čom však skladací meter ľahko zaostáva za metrom zvinovacím je dĺžka. Väčšina skladacích metrov dosahuje dĺžky jedného či dvoch metrov, kdežto tie zvinovacie sa dajú zohnať s dĺžkou až 100 m. Valná časť z nich navyše disponuje opaskovou sponou, meracou stupnicou po oboch stranách pásma a háčikom pre uchytenie. O životnosti oboch druhov metrov rozhoduje skôr prístup majiteľa a prostredia, v kterom sú metre používané. Všeobecne možno ale povedať, že u zvinovacích metrov môže častejšie dochádzať k poškodeniu systému vysúvania pásky, čím sa potom zvinovací meter stáva prakticky nepoužiteľným.

Fotografia: Zvinovací meter ABX 8 Narex

Keď bol Doktor Kladivo ešte malý, fascinovali ho vodováhy. Prevošetkým kvapalina v libele, ktorá sa spočiatku vlnila až nakoniec zostala v jednej vyrovnanej polohe. A je to práve kvapalina v libele, na ktorej kvalite sa odráža presnosť vodováhy. Vsaďte radšej na zelenú farbu libely, než na tú priehľadnú. Zelená je vždy omnoho lepšie viditeľná. Koniec dobw plastovej! Kúpou plastovej vodováhy vyhadzujete peniaze z okna. Jedine, že by ste mali doma malého kutila, ktorému by ste chceli zaobstarať fascinujúcu hračku s vlniacimi sa libelami a bublinkami v nich. V tom prípade vám bude odpustené. Doba ide nezadržateľne dopredu a s ňou aj technologický vývoj vodováh. Digitálna verzia tohto meradla je presnejšia a rovinu zobrazuje displej. Pre náročnejších pracantov je skvelým tipom laserová vodováha, ktorá vďaka laserovému lúču zvládne označiť rovnakú výšku na viacerých miestach. Čaká vás stavba balkónu, inštalácia vodovodných rúrok či odkvapov? Skvelým parťákom pri takýchto projektoch je vodováha s uhlomerom, ktorá je vybavená otočnou libelou, vďaka ktorej môže merať aj uhly. A akú dĺžku vybrať? Všeobecne platí, že do domácnosti by vám mala stačiť vodováha s dĺžkou 40 cm. Pokiaľ máte záhradu, kde je stále čo stavať, vsaďte skôr na dĺžku okolo 120 cm. Profíci bežne pracujú s vodováhami s dĺžkou 200 cm. Každý výrobca by mal uvádzať v technických parametroch prístroja aj presnosť merania. Lacnejšie verzie väčšinou merajú s presnosťou 1 mm na meter, čo by na také domáce meranie malo stačiť. Pokiaľ si však potrpíte na presnosť, vyberajte radšej varianty s presnosťou 0,5 mm na meter. Aké ďalšie vychytávky sa vám môžu ešte hodiť?

Fotografia: Laserová vodováha Bosch PLL 1P

✔️pravítko: niektoré vodováhy majú vyznačenú stupnicu, vďaka ktorej ich možno používať aj ako klasický meter

✔️magnety: udržia vodováhu na kovových materiáloch a vy môžete využiť ruky k inej práci

✔️podsvietenie: ideálne k lepšej čitateľnosti pri zhoršených podmienkach viditeľnosti

✔️laser: skvelá kombinácia klasickej vodováhy a laserového nivelačného zariadenia

Ako posledné sa Doktor Kladivo pozrie na stavebné lasery. Rotačný alebo křížový? V prípade, že pracujete skôr v interiéri, vystačíte si s laserom krížovým, ktorý zastúpi rolu vodováhy a metru. Rotačné lasery skôr oceníte v exteriéri, keďže sú presnejšie a májú väčší dosah. Pokiaľ vám chýba parťák, pomocníkom pre vás môže byť laserový diaľkomer, ktorý presne meria dĺžky. Niektoré verzie si navyše dokážu poradiť s ľahšími matematickými operáciami. Napríklad s výpočtom objemu či plochy. Aké parametre sú pri výbere dôležité?

Fotografia: Krížový laser AdvancedLevel 360 Set značky Bosch

✔️presnosť: rovnako ako u ostatných druhov meracej techniky, vždy záleží na čo budete laser používať a ako často.

✔️napájanie a výdrž: niektoré lasery si vystačia len s tužkovými batériami. Tieto lasery majú vo väčšine prípadov však kratší dosah, a teda sú vhodnejšie pre hobby kutilov. Výkonnejšie lasery sú poháňané akumulátormi, ktoré tiež zaisťujú dlhšiu pracovnú dobu laseru.

✔️odolnosť: odolnosť by mala byť uvedená v technických parametroch výrobku. Jedná sa o triedu ochrany proti prachu a vode. Triedu ochrany nájdete u prístroja pod skratkou IP.

✔️funkcia samonivelácie: schopnosť laseru ukazovať rovinu aj za situácie, že nie je postavený na rovnú plochu. Výrobca by opäť mal uvádzať v parametroch s akým sklonom je laser schopný sa vysporiadať.

✔️dosah: určuje do akej vzdialenosti budete môcť merať. Preto vyberajte laser či merač s ohľadom na pracovisko. Túto hodnotu opäť nájdete v technických parametroch merača.

Fotografia: Kombinovaný laser GCL2-15 + RM1 box značky Bosch

Označkuj si svoje územie! Kto niekedy pracoval s meracou technikou dá určite Doktorovi Kladivovi za pravdu, že bez ceruzky či značkovača to občas nejde, či už sa jedná o klasickú tesársku ceruzku či jej modifikovanú variantu vo forme značkovača. Ceruzka, to je základ. Je jemná a zanecháva po sebe minimálne stopy. Občas je však potreba označiť materiál, na ktorý je klasická ceruzka tzv. krátka. Môže sa jednať o rôzne druhy kovov či plastov. Navyše u značkovačov môžete vyberať aj medzi rôznymi farbami a orezávatko môžete pokojne zabudnúť doma.

Fotografia: Značkovače INKZALL v rôznych farbách značky Milwaukee

Potrebujete poradiť s výberom meracej techniky? Kontaktuje Doktora Kladiva prostredníctvom e-mailu technickeotazky@doktorkladivo.sk a my vám radi poradíme s výberom.

Všetky novinky

Súvisiace produkty