Ako spojiť moderné technológie s ekológiou na záhrade

Patríte medzi milovníkov práce v záhrade? Či už sa staráte o menšiu trávnatú plochu, kvetinovú záhradu, zeleninovú záhradu či máte dostatočný priestor pre všetky typy záhrad, Doktor Kladivo vám mile rád poradí, ako spojiť ekologický prístup a prácu v záhrade s najnovším záhradným náradím.

Fotografia: Gardena ClickUp! napájadlo pre vtáky

Zber dažďovej vody

Prečo zbierať dažďovú vodu? Využívaním dažďovej vody na zavlažovanie ušetríte pomerne značnú sumu a navyše je to ekologické. Dažďovú vodu môžete zbierať do sudov umiestnených pod okvapmi alebo do retenčnej nádrže. 

Pre zavlažovanie záhrady je dažďová voda dokonca vhodnejšia než voda kohútiková. Mäkká dažďová voda neobsahuje totiž také množstvo soli a minerálov, čím nedochádza k zasoľovaniu pôdy. Na kvalitu dažďovej vody má vplyv aj materiál vašej strešnej krytiny. Pozor by ste si mali dávať predovšetkým vtedy, pokiaľ máte strechu plechovú, u ktorej môže dochádzať k uvoľňovaniu náteru.

Voda zozbieraná z asfaltovej či eternitovej strechy by sa na zalievanie záhrady používať nemala, pretože by mohla obsahovať karcinogénne látky. Asfaltová krytina navyše môže spôsobovať tmavšie zafarbenie vody. Zozbieraná dažďová voda v nádrži obsahuje ešte daleko viac nečistôt zozbieraných cestou do sudu či nádrže. Predovšetkým sa jedná o prach, peľ, vtáči trus, zvyšky hmyzu, ale aj chemické znečistenie ľudského pôvodu, ktoré zdravie poškozuje.

Ako teda udržovať kvalitu zozbieranej dažďovej vody? Vodu môžete udržovať pravidelnou cirkuláciou cez biofilter, poprípade si zaobstarať sud s vekom, ktorý chráni vodu pred priamym slnkom, zabraňuje rozmnoženiu komárov a vniknutiu ďalších nečistôt. Myslite však na zvieractvo. Predovšetkým vtáky sa v horúcich letných dňoch radi osviežia vodou zo sudu. Pokiaľ teda sud prikryjete vekom a nie ste šťastným majiteľom jazierka, zaobstarajte im aspoň napájadlo pre vtáky.

Ako správne zavlažovať záhradu?

Sudy či nádrže na dažďovú vodu máte naplnené po okraj a teraz prichádza na rad samotné zavlažovanie. Akými spôsobmi teda vodu z nádrže získať?

1. Majiteľom menších záhrad bude stačiť klasická plastová či kovová konva. Návod asi nie je potrebný - stačí vodu nabrať a zalievať.

2. Pomocou ponorného či povrchového čerpadla. Vyberať môžete podľa svojich potreb a preferencií. Ponorné a sudové čerpadlo vložíte do sudu a pomocou pripojenej hadice a postrekovača môžete zavlažovať. Oproti tomu povrchové čerpadlo musí byť umiestnené mimo nádrž. Čerpadlo môžete mať pripojené k elektrickej sieti či si vybrať akumulátorové. U Doktora Kladiva zoženiete oba typy sudových čerpadiel. Medzi najznámejšie a zároveň aj najpopulárnejšie značky záhradnej techniky na slovenskom trhu patrí jednoznačne Kärcher a Gardena. Kvalitnú záhradnú techniku ale ponúkajú už aj známe náraďové značky. Napríklad nemecký výrobca Metabo ide s dobou a do svojej produktovej ponuky tento rok zaradil multifunkčné akumulátorové čerpadlo TPF 18 LTX 2200, ktoré je kombináciou sudového a ponorného čerpadla.

Fotografia: Akumulátorové čerpadlo Metabo TPF 18 LTX 2200
 

Tipy na správne zavlažovanie

1. Zavlažujte menej často

Je lepšie zalievať menej často, ale zato dôkladne. Dôkladne znamená, že sa voda dostane až ku koreňom. Vodu sa musí dostať na celú plochu, nie len na jedno miesto. Rastliny kropte vždy aj okolo.

2. Listy by mali zostať suché.

Mokré listy ľahko spáli slnko a sú náchylnejšie k chorobám.

3. Zavlažujte ráno či večer

Zabránite tak popáleniu listov a zem je chladnejšia, teda nedochádza k tak veľkému vyparovaniu vody.

Tipy pre fajnšmekrov

Pokiaľ patríte medzi záhradkárov, ktorí neradi robia veci len polovične a majú zmysel pre detail, pozrite na tipy od Doktora Kladiva na špecialitky, ktoré musíte mať.

1. Čidlo pôdnej vlhkosti Gardena

Automaticky zaistí zavlažovanie vašej záhrady podľa potreby a šetrí vodu meraním aktuálnej vlhkosti pôdy a prenosom nameraných dát do vášho zavlažovacieho počítača. Pokiaľ je pôda stále dostatočne vlhká, preskočí nadchádzajúci zavlažovací cyklus. Čidlo je kompatibilné takmer so všetkými zavlažovacími počítačmi značky Gardena. Čidlo je poháňané dvoma batériami AA 1,5 V, ktoré nie sú súčasťou dodávky. Nespornou výhodou čidla pôdnej vlhkosti je jeho flexibilita. Využijete ho pri zavlažovaní trávnikov bez toho, aby to narušilo proces kosenia robotickou kosačkou, ale aj pri zavlažovaní záhonov či kvetináčov, a to vďaka svojim kompaktným rozmerom a batériovému pohonu. Milovníci moderných technológií určite ocenia možnosť pripojenia k aplikácii Gardena Bluetooth, v ktorej si môžete zobraziť nastavenie. Pokiaľ nepatríte medzi vlastníkov smart telefónu, nameranú vlhkosť pôdy môžete vidieť na displeji vo forme kvapiek vody.


Fotografia: Čidlo pôdnej vlhkosti Gardena
 

2. Sada na zavlažovanie počas dovolenky Gardena

Túto sadu najviac ocenia pestovatelia izbových rastlín. Chystáte sa na dovolenku, ale bojíte sa o svoje izbové rastlinky? Už nemusíte prehovárať svojich kamarátov či blízkych, aby vám v dobe vašej neprítomnosti zalievali kvetiny. Stačí si zaobstarať sadu na zavlažovanie od Gardeny a máte po starostiach. Zavlažovací systém vyžaduje zdroj elektrickej energie, ale nevyžaduje prípojku k vodovodu. Vďaka kvapacím rozdeľovačom s tromi rôznymi hodnotami dodávky vody je možné súčasne zavlažovať až 36 rôznych izbových rastlín. Nemusíte nič dokupovať, stačí vybaliť z krabice a zavlažovať. Zásobník s objemom 10,5 l je vyrobený z 80 % recyklovaného materiálu. Zásobník môžete dokonca pripojiť k zavlažovaciemu čerpadlu. Inštalácia prebieha v niekoľkých krokoch a nevyžaduje programovanie.

Fotografia: Sada na zavlažovanie počas dovolenky Gardena
 

3. Solárna zavlažovacia sada AquaBloom so zásobníkom Gardena

Nie všetci máme to šťastie byť majiteľmi veľkej kvetinovej záhrady či skalky. Doktor Kladivo má tip aj pre pestovateľov balkónových rastlín či rastlín na terase bez stínění. Solárna zavlažovacia sada od Gardeny Vám uľahčí každodenné starosti v podobe zalievania rastlín. Je pravdou, že celý tím Doktora Kladiva je presvedčený, že starostlivosť o rastliny nie je starosť, ale relaxácia. Avšak aj napriek tomu sa môže stať, že budete potrebovať odcestovať na dovolenku či služobnú cestu a o vaše rastliny sa nebude mať kto postarať. Solárna zavlažovacia sada nepotrebuje pripojenie k elektrickej sieti, pretože sa jedná o kombináciu solárneho panelu a dobíjacích batérií. Vybrať si môžete z 14 prednastavených programov zavlažovania a dopriať tak až 20 rastlinám optimálne množstvo vody, a to všetko bez prípojky vody. Integrované čerpadlo a zásobník vody všetko zaobstará. Odhadom by vaše rastliny bez vás mali zvládnuť prežiť až 12 dní, kapacitu však môžete rozšíriť pripojením ďalších zásobníkov. Ideálne spojenie udržateľnosti a moderných technológií.

Fotografia: Solárna zavlažovacia sada AquaBloom so zásobníkom Gardena
 


Potrebujete poradiť pri výbere záhradnej techniky? Kontaktuje Doktora Kladiva prostredníctvom e-mailu technickeotazky@doktorkladivo.sk a my vám radi poradíme s výberom.

 

 

Všetky novinky

Súvisiace produkty

Produktov v porovnávači 1
Porovnávač