Jar na záhrade

Slniečko pomaly začína obnovovať svoje sily, dni sa predlžujú a záhradkári netrpezlivo čakajú na svoj návrat na záhradu. Starostlivosť o záhradu je náročná, ale prináša svoje ovocie. Či už vo forme chutných plodín či mentálneho odpočinku od každodenného zhonu. Do akých prác na záhrade sa pustiť s príchodom jari?

Fotografia: Akumulátorová píla EasyCut 12 značky Bosch

1) Trávnik po zime

Zasiať holé miesta. To je základ, aby sa váš trávnik v lete krásne zelenal. Obzvlášť na miestach, kde sa často hrajú deti, napríklad okolo trampolín býva trávnik vystavený náročným podmienkam. Po zime je preto ideálny čas tieto miesta osiať, keďže práve na jar sú ideálne podmienky pre zakorenenie trávy. Zároveň rovno môžete zatočiť s burinou, ktorá kazí celkový dojem z trávniku. Výborní pomocníci sú hrable či vytrhávače buriny. Trávnik taktiež zbavte napadaného lístia a poriadne prehrabte, aby ste trávnik prevzdušnili a zbavili plsti.

Kedy vertikutovať? Vertikutujú sa trávniky staršie ako tri roky, u mladších by mohlo dôjsť k poškodeniu. Ideálne obdobie je na jar a na jeseň, pričom výška trávniku by sa mala pohybovať okolo 3-4 cm. V prípade, že trávnik dosahuje vyššiu výšku je potrebné trávu predtým pokosiť. Za tejto situácie s vertikutáciou počkajte dva dni, aby tráva poriadne preschla. S prerezaním trávniku vám pomôže vertikutátor. Vertikutátor môže byť ručne vedený, elektrický, akumulátorový či benzínový. Voliť medzi nimi by ste mali podľa veľkosti vášho trávniku. Na malé trávnaté plochy bude stačiť ručný vertikutátor, ktorý navyše pomôže dočistiť ťažko prístupné miesta. Elektrický vertikutátor zvládne prevzdušniť záhrady aj do 1200 m². Podstatným parametrom je však príkon stroja. Obecne platí, že čím vyšší príkon, tým väčšiu záhradnú plochu zvládne vertikutátor prevzdušniť. Stroje s príkonom do 800 W sú vhodné skôr na menšie záhrady do 800 m², modely s príkonom 1000-1400 W hravo prevzdušnia trávnaté plochy v približnej rozlohe 1000 m². U záhrad väčších než 1200 m² sa už odporúčajú skôr vertikutátory benzínové, ktoré sú ale hlučnejšie, ťažšie a náročnejšie na údržbu. Dôležitým parametrom pri výbere je, rovnako ako u záhradných kosačiek, veľkost zberného koša. Opäť platí: čím väčší objem koša, tým viac ušetrených krokov.

Fotografia: Bosch UniversalRake 900

2) Prerezávanie drevín

Pokiaľ chcete udržať svoje dreviny na záhrade zdravé a stále plodiace, je potreba stromy či kríky na jar prerezať. Základné pravidlá sú jasné: odstrániť choré a tienené vetvy. Je potrebné rezať šikmo, tesne nad púčikom. Väčšie rany ideálne natrieť stromovým balzamom k rýchlejšiemu hojeniu a zabráneniu vniknutia hubových chorôb. Na menšie vetvičky vám budú stačiť jednoručné záhradnícke nožnice. Na silnejšie vetvy sú vhodnejšie dvojručné nožnice, ktoré môžu byť aj teleskopické, prípadne prerezávacia pílka. Pokiaľ máte na záhrade väčšie stromy a rebrík nie je zrovna váš najlepší priateľ, prípadne si chcete šetriť sily, riešením môže byť akumulátorový teleskopický prerezávač vetví. A kam s odrezanými vetvami? Ideálne do drviča, keďže vetvy by nemali zostávať ležať pod stromami. Výslednú drť následne môžete použiť ako mulč alebo ju zúžitkovať na kompostu.

Fotografia: Drvič záhradného odpadu AXT 25 TC Bosch

3) Záhony, prebuďte sa!

Akonáhle pôda rozmrzne, začnite s prekyprením pôdy hrablami, v prípade koreňových záhonov použite skôr rycie vidly. Pri rytí môžete záhony zároveň obohatiť o živiny pomocou kompostu. Ideálnym pomocníkom pri hlbokom kyprení sú kultivátory. Pred každým siatím je dobré si pôdu pripraviť tak, že rozmeľníte hrudy pomocou motyčky či kvalitnými hrablami. Záhony taktiež zbavte vyrastnej buriny.

Fotografia: Malý kultivátor značky Gardena

4) Inventúra záhradného náradia

S príchodom jari je dobré skontrolovať všetko záhradné náradie, ktoré budete potrebovať. Všetko poriadne naostriť, premazať, prípadne zaobstarať nové. Keď príde čas, kedy už treba náradie začať skutočne používať, nemusíte hľadať náhradu za nefunkčných záhradných pomocníkov. Náradie poriadne očistite a pripravte na sezónu.

Potrebujete poradiť pri výbere záhradnej techniky? Kontaktuje Doktora Kladiva prostredníctvom e-mailu technickeotazky@doktorkladivo.sk a my vám radi poradíme s výberom.

Všetky novinky

Súvisiace produkty