Ako pripraviť palivové drevo na zimu?

Dni sa skracujú, vrstvy oblečenia pribúdajú. Jeseň sa ohlásila a dôrazne dáva vedieť, že čoskoro uderí jej obávaná kolegyňa zima. Je potreba neotáľať a naplniť kôlne drevom na nadchádzajúcu vykurovaciu sezónu.

Na Slovensku sa v posledných rokoch ku kúreniu drevom vracia stále viac majiteľov rodinných domov. Ceny energií rastú. Rastie aj záujem o šetrnosť a ekológiu. Drevo patrí k človeku od pradávna, je prirodzenou surovinou a prostriedkom na vykurovanie obydlia. Navyše možno drevo oproti uhliu ľahšie uskladniť. Presvedčili sme vás, že kúriť drevom má zmysel? Prečítajte si rady Doktora Kladiva, ako sa pustiť do prípravy palivového dreva na zimu.

 

Fotografia: Všestranné elektrické píly Narex pre každodenné použitie EPR 35-23 a EPR 40-23

 

1. Kto skôr štiepe, lepšie kúri

Pri štiepaní dreva platí, že otáľanie sa nevypláca. Pokiaľ štiepete drevo z čerstvo orezaného stromu, pustite se do práce rýchlo. Čerstvé drevo je potrebné bezodkladne spracovať, vlhké sa štiepe výrazne ľahšie. Veľké kusy skráťte na malé časti – také, aby ich zvládli vaše kachle a krby. Malé kúsky sa dobre uskladnia a uľahčí sa vysychanie, pretože len suché drevo dobre horí.

 

2. Zakúrte si v kachliach, nie pod nohami

Príprava palivového dreva je fuška, poriadne sa zahrejete už pri príprave polien. Viac než inde tu platí, že je dôležité zvoliť kvalitnú reťazovú pílu. Lacné kúsky z hobby marketov nemajú dostatočný výkon, pri práci sa potýkate s nárazmi. Kvalitné všestranné reťazové píly sú konštruované tak, aby minimalizovali riziko spätného vrhu a nepríjemné vibrácie pri práci. Na prvom mieste je vždy bezpečnosť – dbajte na to, aby reťazová píla mala rýchlu mechanickú brzdu. Drevo na menšie kúsky jednoducho „postarom“ naštiepate pomocou štiepacích sekeriek.

 

TIP DOKTORA KLADIVA! 

Novinkou jesene 2019 sú všestranné elektrické píly Narex pre každodenné použitie Narex EPR 35-23 a Narex EPR 40-23. Ako už to u klasického náradia s káblom býva, plusom je predovšetkým silný kompaktný motor s menovitým príkonom 2300 W a elektronikou SoftStart s plynulým nábehom do pracovných otáčok. Píly sú vybavené pevným ozubeným dorazom pre oporu píly o rezaný materiál. Výrobca navyše myslel na bezstarostnú výmenu reťaze – nemusí sa teda zdráhať a pílu početne využívať.

 

Fotografia: Reťazové píly Narex EPR 35-23 a EPR 40-23 sú vybavené kompaktným motorom s menovitým príkonom 2300 W

 

3. A seká latinu celú zimu

Naštiepané? Nakoniec je treba drevo dobre uskladniť. Práve uskladnenie má veľký vplyv na výslednú kvalitu. Vyberajte suché prostredie, kde drevo nenavlhne.  

 

Fotografia: Štiepacia sekera XL X25 Fiskars je navrhnutá tak, aby rozštiepla aj tie najsilnejšie polená jediným úderom

 

Potrebujete poradiť pri výbere náradia? Kontaktujte špecialistu na ručné a elektrické náradie Doktora Kladiva na e-mail info@doktorkladivo.cz.

Všetky novinky

Súvisiace produkty